Ako vybrať vysávač - Výkonné a kvalitné vysávače 2021 » Profivac

Ako vybrať vysávač - Výkonné a kvalitné vysávače 2021

Pokazil sa vám vysávač a neviete, podľa akých kritérií si vybrať nový? Klasický, tyčový, robotický alebo centrálny? Na trhu je dnes množstvo druhov vysávačov a môže byť ťažké zvoliť si ten správny. Prinášame vám preto tipy, ako vybrať vysávač vhodný pre vašu domácnosť.

V tomto článku sa dozviete o rozličných typoch vysávačov ako sú:

  • Klasický vysávač
  • Tyčový vysávač
  • Robotický vysávač
  • Centrálny vysávač
  • Vodný vysávač

ako vybrať vysávač

Klasický vysávač

Klasické vysávače, ktoré poznáme už desiatky rokov, sa v súčasnosti delia podľa spôsobu filtrácie na vreckové a bezvreckové. Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody. Pri vysávačoch, ktoré odvádzajú prach a nečistoty do vrecka, treba už pri kúpe myslieť na jeho veľkosť. Tú by ste si mali zvoliť podľa veľkosti podlahovej plochy. Pri byte do 50 m2 postačujú vrecká s kapacitou 2 - 2,5 litra, priestor s plochou do 150 m2 by mal mať vrecko s objemom 3 - 4 litre. Treba však myslieť aj na dodatočné náklady na kúpu vreciek. 

Cyklónový vysávač

cyklonovy vysavac

 

bezvreckových vysávačov nahrádza vrecká špeciálna nádoba. Nečistoty sú filtrované vďaka odstredivej sile, ktorá vzniká prostredníctvom rotácie nasávaného vzduchu. Prach a špina tak putujú do zbernej nádoby. HEPA filter zachytí aj tie najmenšie čiastočky a von je tak vyfúknutý relatívne čistý vzduch. Výhodou je, že ušetríte nemalé finančné prostriedky, ktoré by ste minuli za kupovanie vreciek. Na druhej strane, zbernú nádobu ju nutné čistiť po každom vysávaní a manipulácia pri čistení je menej hygienická ako pri uzavretom vrecku

Tyčový vysávač

Tyčový vysávač je v domácnosti praktickým pomocníkom. Je skladný, nezaberá veľa miesta a keďže viaceré modely sú bez napájacieho kábla, môžete vysávať aj miesta, ktoré sú pre  klasický vysávač ťažko dostupné. Účinnosť tyčového vysávača je však všeobecne nižšia ako u klasického vysávača, aj keď drahšie modely sú už takmer rovnako kvalitné. Tyčový vysávač sa výborne osvedčil ako doplnkový vysávač. Nevýhodou je napríklad menší objem nádoby na prach, ktorú pri vysávaní celého bytu alebo domu treba často vyprázdňovať. V obchodoch nájdete modely tyčových vysávačov 2v1, ktoré sú doplnené o menšie ručné vysávače, vhodné napríklad na príležitostné vysávanie omrviniek, upratovanie auta a pod.

Robotický vysávač

Pokrok techniky nevynecháva ani vysávače, a tak dnes v obchodoch nájdete aj také, ktoré si nevyžadujú ľudskú obsluhu. Poznáme ich pod názvom robotické vysávače a ich hlavným benefitom je samostatná prevádzka, čo šetrí čas a energiu. Pri takomto type vysávania sa však treba zamyslieť, či úspora času a energie stojí za nižšiu kvalitu poriadku v našej domácnosti. Robotický vysávač nikdy nepovysáva poličky, sedačku, ani schody. Niekedy totiž treba prižmúriť oči nad čistotou po vysávaní takýmto vysávačom. Niektoré typy majú problém s prekonávaním prekážok, ako je prah, koberec a podobne, preto sa viac hodia len ako doplnkový vysávač, keď nemáte na upratovanie čas. 

Ďalším vývojovým stupňom robotického vysávača je model, ktorý nepotrebuje vyprázdňovať nádobu na prach, ale je schopný samostatne sa pripojiť na zásuvku centrálneho vysávača a automaticky vyprázniť nádobu na prach a vyčistiť filter. Jedným z modelov je napríklad ProfiVac ROBOTO.

robotický vysávač

Centrálny vysávač

Centrálny vysávač funguje na úplne inom princípe ako bežné vysávače. Hlavný rozdiel je v tom, že pri centrálnom vysávaní nemusíte za sebou ťahať agregát, nádobu na prach ani kábel. Centrálna jednotka je totiž umiestnená mimo obytných priestorov, napr. v technickej miestnosti, pivnici, garáži a pod. Pri vysávaní už len zapojíte hadicu do špeciálnej zásuvky a potrubie v stene odvedie prach a nečistoty priamo do centrálnej jednotky. Takýto spôsob upratovania oceňujú hlavne ľudia, ktorých trápia problémy s dýchacími cestami či alergia na prach. V byte či dome nezostane ani najmenšia čiastočka prachu. Na trhu existuje viacero druhov centrálnych vysávačov. Je len na vás, pre ktorý sa rozhodnete. Pri výbere konkrétneho modelu si môžete pomôcť rôznymi kritériami, ako je dĺžka záruky, veľkosť podlahovej plochy, na ktorej budete vysávač používať, odolnosť konštrukcie, materiál a kvalita použitých komponentov, napr. motorov a systému filtrácie.

Model Max. veľkosť plochy Typ bývania
PV300PC 200 m2 byt, 1-2-podlažný dom
PV360PC 200 - 300 m2 väčší bungalov, 2-3-podlažný dom
PV430IS viac ako 300 m2 3-4-podlažné domy

centrálny vysávač

Vodný vysávač

V prípade vodných vysávačov prechádzajú nasaté nečistoty do špeciálnej nádoby, ktorá obsahuje vodu.  Vysávač ponúka kontinuálnu silu sacieho výkonu. Keďže vysávač funguje na báze vody a nie vrecúšok, povysávaný predmet je možné vytiahnuť bez akýchkoľvek problémov. Tento typ vysávačov je pomerne ťažký a manipulácia s ním je náročnejšia. Po každom vysávaní je taktiež nutné vyliať vodu a nádobu dôkladne vyčistiť.  

Na čo ešte treba myslieť pri výbere vysávača

Výkon vs. príkon

Dôležitým kritériom pri výbere vysávača je sací výkon, ktorý sa líši v závislosti od výrobcu a ceny. Pri výbere si môžete všimnúť údaje ako napríklad prietok vzduchu za sekundu, sací podtlak, alebo sací výkon udávaný v jednotkách  AirWatts. Priemerný vysávač pre domácnosť má sací výkon okolo 150 - 220 AirWatts, zatiaľ čo výkon centrálnych vysávačov je od cca 400 AirWatts vyššie. Je bežné, že centrálny vysávač ma sací výkon 700 až 1.000 AirWatts. Nenechajte sa pri výbere vysávača zmiasť príkonom vysávača, ktorého hodnoty sú aktuálne obmedzené na 900W u vysávačov pre domácnosť, ale u centrálnych vysávačov možu dosahovať aj 3.000W. Tento údaj vám však neprezradí silu vysávania, ale to, koľko elektrickej energie vysávač minie.

Akčný rádius 

Ďalším parametrom, ktorý by ste mali zohľadniť pri výbere vhodného vysávača, je akčný rádius, ktorý sa týka najmä klasických vysávačov, a ovplyvňuje ho dĺžka šnúry a hadice. Dostatočne dlhá hadica aj šnúra šetrí čas pri prepájaní vysávača do inej elektrickej zásuvky, a tak sa jednoducho dostanete do každej miestnosti. Výhodnou vlastnosťou vysávača je aj samonavíjanie, vďaka ktorému sa dĺžka šnúry automaticky prispôsobí a nebudete sa do nej zamotávať. Pri centrálnom vysávaní, samozrejme, problémy so šnúrou odpadajú, keďže pracujete len s hadicou a vysávačovou zásuvkou.

Hlučnosť

Tento parameter neovplyvňuje kvalitu vysávania, avšak výrazne zvyšuje komfort pri používaní. Hlučnosť vysávača by mala byť čo najnižšia. Tichšie modely bežných vysávačov dosahujú hlučnosť približne 70 až 75 dB, čo je približne na úrovni bežného ľudského rozhovoru. Hlučnosť centrálnych vysávačov pre domácnosť od firmy Profivac sa pohybuje do 58 dB, avšak centrálna jednotka sa nachádza mimo bytu či domu. Takéto vysávanie je teda mimoriadne tiché a komfortné.

Filtrácia

Filtrácia pomáha pri vysávaní zbavovať nasatý vzduch nečistôt. Bežný vysávač nasáva vzduch, filter ho prečistí a opäť vyfúkne von. Ak náhodou filter nefunguje správne, do bytu vyfukuje okrem vzduchu aj množstvo nasatého prachu. Najviac sa osvedčili vysávače s HEPA filtrom, avšak najdokonalejší systém filtrácie patrí jednoznačne centrálnemu vysávaniu, ktoré nečistoty nasaje a prefiltruje, avšak nasatý vzduch nevracia naspäť do obytných priestorov, ale vyfukuje ho do vonkajšieho prostredia cez mriežku alebo klapku na fasáde domu.

infografika profivac

Potrebujete poradiť pri výbere vhodného vysávača? Neváhajte a kontaktujte nás!